En no-bake chokladpaj med grädde, enkelt och så himlens god. Gör den på favorit chokladen och servera lättvispad grädde till. Skulle du välja mörk choklad då föreslår jag att du dubblar mängden sötat kondenserad mjölk så inte chokladpajen blir för bitter. Om det inte är så att du gilla smaken. Jag har blandat lite mörk och ljus choklad, tog rester” jag hade hemma. Nästa gång kommer jag ta vit choklad och mörk. Och pajen kan lätt göras glutenfri, byt ut kexen till botten mot glutenfrivariant.
Det tog nästan 12 timmar innan den stelnade ordentligt och chokladen rann bara ut ändå sen, ganska gott ändå men nått fel på receptet, följde det noggrant.
Det tog nästan ett dygn att få chokladen att stelna
Hej, vad märkligt, vet inte vad det kan vara. Vad har du använt för chokladsort? %? Hade du rätt mängd av alla ingredienser? För min blev precis så som i min video och på bild. Svårt att veta vad det kan vara innan. Kommer att baka den igen bara för att kolla igen alla mängder.
Min blev också lös.använde mjölkchoklad
Hej,
Har justerat i receptet.
Hej, det står 1 dl grädde och i hur man gör står det häll i 2 dl. Vilket ska det vara?
Mvh
Lena Sand
Hej Lena, det ska vara 1 dl. Bra att du såg det.